Zmiany w kredytach hipotecznych w 2022 roku
Po rekordowej sprzedaży kredytów hipotecznych w 2021 r., na początku bieżącego roku jej dynamika zdecydowanie osłabła i ta sytuacja może potrwać nawet do połowy roku.
Jakie zmiany w kredytach hipotecznych przyniósł rok 2022 r.?
1. Wyższe raty
W ostatnich tygodniach, wskutek wzrostu stóp procentowych kredyty znacznie zdrożały
i jak prognozują analitycy nie jest to koniec podwyżek. W kolejnych miesiącach wg. prognoz
raty kredytów mogą wzrosnąć jeszcze średnio o 5 do 10 %
2. Niższa zdolność kredytowa
Wraz ze wzrostem rat spadła automatycznie nasza zdolność kredytowa. Wzrosły także stałe koszty utrzymania gospodarstw domowych (podwyżki opłata za prąd, gaz i wodę) W praktyce w trzyosobowej rodzinie mającej zarobki na poziomie średniej krajowej zdolność kredytowa obniżyła się o średnio 30.000 zł tj. około 4 %
3. Korzystniejsze oferty banków
W sytuacji kiedy Klienci wykazują mniejszą skłonność do zaciągania kredytów, banki są zmuszane do uatrakcyjnienia swoich ofert.Możemy zatem liczyć na pojawienie się ofert promocyjnych, obniżkę marż lub prowizji bo będzie to element dominujący w walce o Klienta.
4. Kredyty ze stałym oprocentowaniem
Wzrost wysokości rat wskutek wzrostu stóp procentowych spowoduje,że większą popularnością wśród kredytobiorców będą się cieszyć kredyty ze stałym oprocentowaniem. Takie kredyty gwarantują niezmienność rat przez okres 3 do 5 a nawet 7 lat i zwiększone zainteresowanie nimi jest już widoczne pomimo tego są nieco droższe.
5.Kredyty bez własnego wkładu
Ważną zmianą, która zajdzie w połowie 2022 roku jest start rządowego programu gwarancji kredytowych dla osób kupujących mieszkanie.program jest dedykowany dla wszystkich osób,
które nie posiadają mieszkania ale posiadają zdolność kredytową. Będą oni mogli zaciągnąć kredyt na zakup mieszkania lub budowę domu bez konieczności posiadania wkładu własnego.
6. Stabilizacja cen nieruchomości
Rosnące oprocentowanie kredytów oraz wzrost cen nieruchomości są czynnikami powstrzymującymi przed zakupem nieruchomości. Z kolei mniejszy popyt na mieszkania może doprowadzić w efekcie do spowolnienia branży obrotu nieruchomościami i ustabilizowania się ich cen a nawet w niektórych regionach do ich spadku.
Jak widać w prognozach na 2022 rok występują zmiany zarówno negatywne jak również umiarkowanie optymistyczne.
Jeśli marzysz o własnym "M" i planujesz zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego skorzystaj
z porady naszego eksperta, który wyjaśni wszelkie wątpliwości i podpowie jak wybrać najkorzystniejszą ofertę.
Tekst promocyjny: Biuro Kredytowe <<Partner>>